Platynowy Jubileusz - Oblicza Królowej



W czasie długiego weekendu, który właśnie minął, w Zjednoczonym Królestwie świetowano platynowy jubileusz królowej, co oznacza że upłynęło siedem dekad, odkąd Elżbieta II objęła brytyjski tron. Jak łatwo policzyć, nastąpiło to w 1952 roku, co jest nie lada wyczynem. Najdłużej panującym monarchą w Europie była inna brytyjska królowa, Wiktoria (72 lata na tronie). Trzeba jednak zauważyć, że Wiktorii udało się wyśrubować taki rekord, gyż objęła tron  w wieku 5 lat. Ale Elżbieta II wciąż żyje i może ten wynik poprawić, choć jej stan zdrowia ostatnio pogorszył się - ma już 96 lat.

Nie chcę tutaj opisywać jej dokonań, tylko przedstawić jej zmieniające się oblicze na brytyjskich (i nie tylko) monetach. Bowiem wraz ze zmieniającym się wiekiem królowej, uaktualniano jej wizerunek na środkach płatności. Uzywając monet z mojej kolekcji  (większość z nich jest wciąż w obiegu), przedstawię jak zmieniała się królowa na przestrzeni panowania.



Zacznę jednak od monety przedstawiającej ojca królowej, po którym odziedziczyła tron. Jest to pół-pensa z 1941 roku, w tym czasie Jerzy VI był jeszcze imperatorem Indii (ten kraj odpadł od brytyjskiej korony w 1947 r.). Ten król jest chyba najbardziej znany z tego, że się jakał, i nie lada wysiłku wymagało od niego przygotowanie się do przemówienia, które tradycyjnie inaugurowało rządy nowego władcy. Królewską koronę otrzymał dosyć niespodziewania w 1936 roku, kiedy jego starszy brat Edward został zmuszony do abdykacji, po tym jak wywołał obyczajowy skandal żeniąc się z amerykańską rozwódką, Wallis Simpson. Co rzuca się w oczy na tej monecie to fakt, że głowa brytyjskiego monarchy nie jest przyozdobiona koroną ani nawet wieńcem laurowym. To będzie się jednak zmieniało na kolejnych monetach bitych w Wielkiej Brytanii i krajach Wspólnoty Brytyjskiej.



Umarł król, niech żyje królowa.
 Od 1952 Elzbieta odziedziczyła po śmierci ojca tron, zmienił się więc wygląd monet. Na tej pół-pensówce z 1965 roku widzimy już podobiznę królowej Elżbiety, przedstawionej  jedynie ze skromną obwódką laurową wokół głowy. Młoda królowa wygląda trochę jak cherubin, niewątpliwie jednak jej barki obarczone zostały obowiązkami, które przyjęła z honorem.






Oblicze królowej zostało zaktualizowane od 1971 roku, tak jak na tej miedzianej dwu-pensowej monecie, wyżej po lewej. Druga z przedstawionych po prawej, to moneta o nominaledziesięiu pensów z Wyspy Jersey z 1992 roku, monety bite dla tej małej wysepki na Kanale La Manche charakteryzowały się innym rewersem i nowy wizerunek królowej nie zmieniał sie aż do lat 90-tych. Można zauważyć, że głowę królowej przyozdabia już teraz diadem, symbolizujący być może już wiekszą dojrzałość brytyjskiej królowej, choć na tym nowym wyobrażeniu królowa wygląda  wciąż bardzo młodo.





W latach 80-tych nastapiła kolejna zmiana, na brytyjskich monetach Elżbieta II przybiera już stateczny wygląd. Królowa nosi na tym wyobrażeniu już koronę z prawdziwego zdarzenia, co być może ma świadczyć o jej doświadczeniu na tronie. Pierewszą z monet o nominale 50 pensów wybito w 1997 roku dla użytkowników na  wyspie Guernsey (Wyspy Jersey), druga to dwa pensy będąca w obiegu na Gibraltarze. Oczywiście tymi monetami można płacić wszędzie w W.Brytanii.



W pierwszej dekadzie 20 wieku Elżbieta jest już starszą damą, jak na 50- centowej monecie z Nowej Zelandii (powyżej po lewej). W Kanadzie natomiast wizerunek z tego okresu trochę się różnił od przyjetego standartu, na 25 centówce królowa nie ma nawet korony (fot. wyżej po prawej). 


W 2012 r. królowa obchodziła diamentowy jubileusz swego panowania i niewielu przypuszczało, że dożyje kolejnego. Tymczasem od 2015 oblicze królowej zmieniło się ponownie, jak przykładowo na 50 pensów (powyżej) i 2 funtowej monecie (po prawej). Czy Elżbieta II dożyje kolejnej rocznicy ?




Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wyprawa do Tarf Hotel

Skok żołnierza i bitwa o Killiecrankie

Schiehallion - Czarodziejska Góra