12 lipca - Świeto Zakonu Oranżystów

 

                                 Baner zakonu oranżystów przedstawiający króla Wilhelma Orańskiego


Zakon Oranżystów powstał w 1795 r. w Irlandii Północnej, nawiązując do tradycji zwyciestwa protestanckiego króla Wilhelma Orańskiego nad katolikami w Irlandii. Poczatki zakonu przypadły na  bardzo niespokojny okres, gdyż katolicy w tym kraju znowu zbuntowali się przeciw włądzy Londynu. Zakon miał podtrzymywać ducha wśród protestantów, lojalnych wobec korony brytyjskiej, szczególnie licznych w północnej prowincji Ulster. Rok póżniej, 12 lipca odbył się pierwszy marsz Oranżystów w Irlandii Północnej, nawiązujący do zwycięskiej bitwy protestantów pod Aughrim. To starcie miało miejsce całe stulecie wstecz, dokładnie 12 lipca 1691 roku. Bitwa zadecydowała o pokonaniu koalicji katolickiej. Marsz stał się tradycją wśród członków zakonu, nazywanego też Wielką Lożą Orańską. Nazwa nawiązuje oczywiście do Wilhelma Orańskiego, który poprowadził tzw. Wspaniałą Rewolucję, potwierdzającą zwycięstwo Protestantyzmu na Wyspach Brytyjskich.
 

 Dzisiejszego dnia w wielu miastach Irlandii Północnej zaplanowane były marsze lokalnych loży Zakonu Oranżystów. Jeszcze przed okresem lockdownu w 2019 r.,  oddział telewizji BBC w Północnej Irlandii przeprowadził godzinną transmisję marszu w Belfaście. W czerwcu tego roku stacja zdecydowała o zaprzestaniu transmisji na żywo, co spotkało się z rozczarowaniem członków i sympatyków zakonu. Należy dodać, że 12 lipca jest w Irlandii Północnej oficjalnym dniem światecznym.


Marsz odbywający się w Belfaście corocznie 12 lipca, jest kulminacją obchodów Zakonu Oranżystów, mających miejsce także w innych częściach Wielkiej Brytanii. W Glasgow marsze odbywają się wczesniej, 2 lipca, celebrując zwyciestwo Wilhelma Orańskiego w innej bitwie, nad rzeką Boyne (1690 r.). 
Zamieszczone tu zdjęcia przedstawiają marsz lokalnych loży z hrabstwa Midlothian w Szkocji, z dnia 25 czerwca obecnego roku. W latach 60-tych ubiegłego wieku Zakon Oranżystów zrzeszał w całym królestwie 100 000 członków, obecnie już tylko 30 000. 





Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Wyprawa do Tarf Hotel

Skok żołnierza i bitwa o Killiecrankie

Schiehallion - Czarodziejska Góra